Trénujte s námi !!!

Cyklisté s oblibou říkají, že cyklistika je jen jedna. Všichni ale také dobře víme jaký je rozdíl mezi jednotlivými úrovněmi cyklistiky. Jak jiné je jenom se pro radost vozit po okolí, jiné je sem tam si “střihnout” nějaký ten maratonský MTB závod a jak bolí například závody silničního poháru masters. Každá tato úroveň má svoje kouzla i úskalí. Je ale také pravdou, že čím dál tím více cyklistů chce svoji kondici zvyšovat a zlepšovat se. A zde již narážíme na řadu kroků, kterými je potřeba při výkonnostním růstu projít tak, aby trénování mělo smysl a uspokojivý efekt.

Proto na začátku roku vás cyklisty, naše příznivce a přátele, chceme seznámit s Dr. Michalem Botkem, Ph.D., se kterým připravujeme úzkou spolupráci na poli tréninkového vedení pro vybrané zájemce z řad aktivních cyklistů. Dr. Michal Botek je odborným asistentem Katedry přírodních věd v kinantropologii na Fakultě tělesné kultury (FTK) Univerzity Palackého v Olomouci. Katedra přírodních věd v kinantropologii je vědeckopedagogické pracoviště, které zajišťuje výuku a výzkum v oblastech kinantropologie, které jsou úzce spojeny s biomedicínou, fyzikálními obory a motorikou člověka. Technické vybavení a odborná úroveň pracoviště umožňuje úzké propojení pedagogické a výzkumné oblasti.

Na podzim loňského roku byl Dr. Michal Botek na stáži v belgickém městě Leuven, v místě cyklistice zaslíbené, Bakala Academy, v místě kde se prolíná věda a sport. O této své zkušenosti napsal krátkou reportáž.

Belgičané jsou ve světě proslulí nejenom svojí čokoládou, množstvím značek piva vlastní provenience, ale také jako národ výborných cyklistů. Univerzitní městečko Leuven nedaleko Bruselu, které jsem navštívil v rámci zahraniční stáže, se tento podzim nesmazatelně zapsalo na cyklistickou mapu světa. Zhruba před třemi měsíci zde byla slavnostně otevřena Bacala Academy. Zasvěcený vědí, že se jedná o projekt českého mecenáše sportu Zdeňka Bakaly, který svojí několikasetmiliónovou investicí nechal vzniknout jednomu z nejmodernějších sportovně - diagnostických center na světě, které se několikrát za rok stává přechodným domovem například pro elitní cyklisty z profi stáje Omega Pharma - Quick Step. Už samotná budova svým vzhledem působí futuristicky, a to člověk ještě ani není uvnitř. Hosté zde mají k dispozici kromě standardní relaxační a regenerační linky i komfortní pokoje hotelového typu, přičemž v každém z nich je možné simulovat odlišnou nadmořskou výšku! Při prohlídce moderních laboratoří a ukázce jednotlivých zátěžových vyšetření člověk pochopí, jaké vybavení je nutné mít proto, aby se u elitních cyklistů odhalily i ty nejmenší slabiny, které mohou rozhodovat o úspěchu či neúspěchu v závodě. Za velmi inspirativní považuji návštěvu fyziologických laboratoří KU Leuven, kterými mě s velmi zasvěceným komentářem osobně prováděl prof. Peter Hespel, který je světově uznávaným odborníkem na zátěžovou fyziologii, a který současně působí jako osobní kondiční trenér českého profesionálního cyklisty, mistra světa Zdeňka Štybara. FTK UP Olomouc má dlouhodobou mezinárodní spolupráci s KU Leuven, která by se podle slov prof. Hespela mohla v budoucnu ještě rozšířit právě o kooperaci v oblasti zátěžové fyziologie a laboratorní diagnostiky. Jako ideální načasování pro začátek naší spolupráce se ukazuje být právě nastávající období, kdy na půdě FTK co nevidět vyroste vědecký campus evropského střihu.

Team bikecentrum

PhDr. Michal Botek, Ph.D.

Pokud vás informace zaujaly, napište nám na email team@bikecentrum.eu čeho byste chtěli v cyklistice dosáhnout a my Vás budeme kontaktovat pro další spolupráci.